Tradycyjna żarówka e27, e14... Szklana bańka, metalowa oprawa z gwintem (standard) oraz wolframowy drucik - ta spiralka, która żarząc się dawała przyjemne, ciepłe światło.
Żarówka taka miała co prawda krótką żywotność ale kosztowała niewiele.
A jak się przepaliła lub rozbiła to... Nic się nie stało jak się jej resztki zwyczajnie wyrzuciło do ogólnych śmieci. W składzie takiej żarówki nie było jakiś specjalnie szkodliwych dodatków.
"Żarówka energooszczędna"... Może oszczędza i energię elektryczną ale nie oszczędza kieszeni użytkownika. Wielokrotnie droższa od tradycyjnej. Na opakowaniu opatrzona licznymi symbolami. Także takimi ostrzegającymi, że absolutnie nie wolno wyrzucać jej do śmieci. Że koniecznie należy oddać ją do specjalistycznego punktu utylizacji szkodliwych i niebezpiecznych odpadów... "Ekologia" pełną europejską gębą.
I co dla mnie najgorsze. Nie lubię tych LEDowych bo ich światło mnie męczy.
Zatem dziękuję Panu Prezydentowi, że na aż tak wysokim europejskim poziomie raczył wspomnieć o zwykłej żarówce.
Może było warto. Przekaz o zwykłej żarówce raczej nie trafi do eurokratów i krajowych biuralistów. Bo co o żarówkach może wiedzieć urzędnik ślepo wpatrzony w świetlaną przyszłość UE? Wszak liczy się tylko ta świetlana przyszłość a nie zwykły europejski użytkownik żarówek, zjadacz bananów i płatnik na rzecz euro-urzędniczych fanaberii.
Do przeczytania polecam też:
W. Sokołowska et al. - Diody LED - Odpady niebezpieczne dla środowiska
Notka dostępna jest też pod adresem:
https://www.salon24.pl/u/hephalump/905292,czego-leming-nie-wie-o-zarowkach
czwartek, 25 października 2018
niedziela, 22 lipca 2018
Myślenice Zarabie - Park linowy i inne atrakcje tego miejsca
W Myślenicach na Zarabiu nie byłem już od lat. A dziś postanowiliśmy odwiedzić to myślenickie Zarabie, które w mojej pamięci zapisało się jako miejsce weekendowych wypadów z Krakowa nad Rabę w upalne letnie dni.
Jednak dzisiejsze Zarabie w Myślenicach nie jest atrakcyjne tylko z powodu dostępności do rzeki Raby i kawałka kamienistej plaży z miejscem na grilla. Jest zdecydowanie lepiej urządzone pod względem możliwości skorzystania także z bardziej aktywnych form wypoczynku.
Moją uwagę, a także uwagę córek, w szczególny sposób przyciągnął znajdujący się tu park linowy.
Atrakcja dla najmłodszych, tych już dorastających, jak i tych już całkiem dorosłych.
Dla tych najmłodszych jest "małpi gaj" w zasięgu wzroku opiekunów. Pozwala on na bezpieczne brykanie wśród drzew i efektowne zjazdy tyrolką do piaskownicy. I co ważne bilet wstępu na tę atrakcję pozwala na nieograniczone korzystanie z niej w danym dniu.
Dla starszych dzieci i dla dorosłych urządzono dwie trasy (łatwiejsza niebieska i bardziej wymagająca czerwona) przebiegające już wyżej i zapewniające dodatkowe emocje w pokonywaniu przeszkód i ruchomych elementów na trasie.
Na tych bardziej dorosłych tasach obowiązują już bilety jednorazowe ale w cenie mieszczącej się w granicach rozsądku.
Trasy są dobrze przygotowane. Obsługa dba o ich stan techniczny (nie dostrzegłem żadnych uchybień). Instruktorzy pilnują też by korzystać z trasy w sposób bezpieczny.
Jeżeli jednak małpie harce na linach to za dużo to... Jest na myślenickim Zarabiu także bardziej klasyczny plac zabaw.
Betonowe alejki umożliwiają natomiast nie tylko możliwość spaceru wzdłuż Raby. Część z nich została wydzielona dla rowerzystów. Imo idealne miejsce na rodzinny wypad z dzieckiem, które jeszcze uczy się jazdy na rowerze i nie chcemy jeszcze eksperymentować z nim wypadu na drogę dostępna także dla samochodów.
Jedyne co może przeszkadzać w spokojnym wypoczynku to imo jednak zbyt mała odległość od zakopianki. Droga ta biegnie wzdłuż Raby na przeciwnym jej brzegu ale szerokość rzeki jest zbyt mała by nie było słychać hałasu generowanego przez samochody na zakopiance. A z czasem hałas ten może być już męczący.
***
Do parku linowego w Myślenicach (na Zarabiu) łatwo jest trafić. Trzeba się kierować do dolnej stacji kolejki linowej na górę Chełm (Myślenice Ski).
Warto wybrać się tam rano gdy jeszcze nie ma tłumów i można jeszcze znaleźć bezpłatne miejsce parkingowe.
Jednak dzisiejsze Zarabie w Myślenicach nie jest atrakcyjne tylko z powodu dostępności do rzeki Raby i kawałka kamienistej plaży z miejscem na grilla. Jest zdecydowanie lepiej urządzone pod względem możliwości skorzystania także z bardziej aktywnych form wypoczynku.
Moją uwagę, a także uwagę córek, w szczególny sposób przyciągnął znajdujący się tu park linowy.
Atrakcja dla najmłodszych, tych już dorastających, jak i tych już całkiem dorosłych.
Dla tych najmłodszych jest "małpi gaj" w zasięgu wzroku opiekunów. Pozwala on na bezpieczne brykanie wśród drzew i efektowne zjazdy tyrolką do piaskownicy. I co ważne bilet wstępu na tę atrakcję pozwala na nieograniczone korzystanie z niej w danym dniu.
Dla starszych dzieci i dla dorosłych urządzono dwie trasy (łatwiejsza niebieska i bardziej wymagająca czerwona) przebiegające już wyżej i zapewniające dodatkowe emocje w pokonywaniu przeszkód i ruchomych elementów na trasie.
Na tych bardziej dorosłych tasach obowiązują już bilety jednorazowe ale w cenie mieszczącej się w granicach rozsądku.
Trasy są dobrze przygotowane. Obsługa dba o ich stan techniczny (nie dostrzegłem żadnych uchybień). Instruktorzy pilnują też by korzystać z trasy w sposób bezpieczny.
Jeżeli jednak małpie harce na linach to za dużo to... Jest na myślenickim Zarabiu także bardziej klasyczny plac zabaw.
Betonowe alejki umożliwiają natomiast nie tylko możliwość spaceru wzdłuż Raby. Część z nich została wydzielona dla rowerzystów. Imo idealne miejsce na rodzinny wypad z dzieckiem, które jeszcze uczy się jazdy na rowerze i nie chcemy jeszcze eksperymentować z nim wypadu na drogę dostępna także dla samochodów.
Jedyne co może przeszkadzać w spokojnym wypoczynku to imo jednak zbyt mała odległość od zakopianki. Droga ta biegnie wzdłuż Raby na przeciwnym jej brzegu ale szerokość rzeki jest zbyt mała by nie było słychać hałasu generowanego przez samochody na zakopiance. A z czasem hałas ten może być już męczący.
***
Do parku linowego w Myślenicach (na Zarabiu) łatwo jest trafić. Trzeba się kierować do dolnej stacji kolejki linowej na górę Chełm (Myślenice Ski).
Warto wybrać się tam rano gdy jeszcze nie ma tłumów i można jeszcze znaleźć bezpłatne miejsce parkingowe.
poniedziałek, 9 lipca 2018
Wylinka z geologa, czyl co mnie pogryzło nad Wisłą
W tv podali, że pod Warszawą gdzieś w nadwiślańskim lesie (okolice miasta Konstancin -Jeziorna) znaleziono wylinkę i ślady pobytu dużego węża dusiciela. Wiadomość w sam raz na lato, a ja akurat wyjechałem na gościnny występ w okolice Warszawy (Łomianki) i tu przy wałach wiślanych oraz nadrzecznych zaroślach przyszło mi trochę buszować. Strach się bać.... :)
Ale muszę przyznać, że w ciągu tych paru dni eksploracji nadwiślańskich zarośli nie natrafiłem na żaden ślad nawet rodzimych przedstawicieli ze świata węży. Natomiast niemiłosiernie pogryzły mnie komary. Tych małych bestii jest tu prawdziwe zatrzęsienie.
W wysokich trawach kryje się też sporo ssaków (saren i dzików). A zwierzęta te potrafią napędzić turyście sporo strachu gdy nagle zaczną biec spłoszone pojawieniem się człowieka.
Gryzło mnie też to ile śmieci nadal można znaleźć w strefie między wałem przeciwpowodziowym a rzeką.
Rzeka je przyniosła?
Tak. Część z tych śmieci przyniosła rzeka. Ale ktoś się przyczynił do tego ile śmieci niesie w swym nurcie Wisła.
Ale muszę przyznać, że w ciągu tych paru dni eksploracji nadwiślańskich zarośli nie natrafiłem na żaden ślad nawet rodzimych przedstawicieli ze świata węży. Natomiast niemiłosiernie pogryzły mnie komary. Tych małych bestii jest tu prawdziwe zatrzęsienie.
W wysokich trawach kryje się też sporo ssaków (saren i dzików). A zwierzęta te potrafią napędzić turyście sporo strachu gdy nagle zaczną biec spłoszone pojawieniem się człowieka.
Gryzło mnie też to ile śmieci nadal można znaleźć w strefie między wałem przeciwpowodziowym a rzeką.
Rzeka je przyniosła?
Tak. Część z tych śmieci przyniosła rzeka. Ale ktoś się przyczynił do tego ile śmieci niesie w swym nurcie Wisła.
wtorek, 12 czerwca 2018
Prezydencka propozycja pytań w Referendum Konstytucyjnym.Mój komentarz lub odpowiedź na pytanie
Propozycje pytań przedstawione podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju:
http://www.prezydent.pl/kancelaria/referendumkonsultacyjne/aktualnosci/art,62,propozycje-pytan-w-referendum-konsultacyjnym.html
Na niebiesko mój komentarz lub odpowiedź na pytanie.
1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem
a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
TAK -NIE
b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
TAK - NIE
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
TAK
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
TAK
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
TAK
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?
Chyba zbyt szczegółowe by dać do referendum.
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
Chyba zbyt szczegółowe by dać do referendum.
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
Bez sensu ;)
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
Oczywista, oczywistość...
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
Konstytucja raczej nie jest od tego.
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
Chyba zbyt szczegółowe by dać do referendum.
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
Popieram :)
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
A co dałoby to realnie? Bo prawo do pracy to chyba już wpisano
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
A jest taka potrzeba?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
Szczególnej? To pytanie brzmi jak przyznanie, że państwo nie jest w stanie zagwarantować takich świadczeń dla wszystkich obywateli.
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
Może być.
http://www.prezydent.pl/kancelaria/referendumkonsultacyjne/aktualnosci/art,62,propozycje-pytan-w-referendum-konsultacyjnym.html
Na niebiesko mój komentarz lub odpowiedź na pytanie.
1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem
a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej?
TAK -
b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
TAK
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
TAK
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
TAK
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia „500+”)?
Chyba zbyt szczegółowe by dać do referendum.
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
Chyba zbyt szczegółowe by dać do referendum.
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
Bez sensu ;)
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
Oczywista, oczywistość...
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
Konstytucja raczej nie jest od tego.
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
Chyba zbyt szczegółowe by dać do referendum.
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
Popieram :)
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
A co dałoby to realnie? Bo prawo do pracy to chyba już wpisano
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
A jest taka potrzeba?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
Szczególnej? To pytanie brzmi jak przyznanie, że państwo nie jest w stanie zagwarantować takich świadczeń dla wszystkich obywateli.
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
Może być.
piątek, 25 maja 2018
Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego & Skatepark w Wieliczce
![]() |
| Obraz: Mapy Google |
| Foto: hephalump |
| Foto: hephalump |
| Foto: hephalump |
| Foto: hephalump |
Obok Miasteczka funkcjonuje też niewielki i raczej skromny skatepark.
| Foto: hephalump |
| Foto: hephalump |
poniedziałek, 9 kwietnia 2018
Niedziela wolna od handlu
Co można było robić w tak piękna niedzielę jak ta wczoraj?
Ano można było zabrać rodzinkę na wycieczkę w okolice Krakowa. Na przykład do Doliny Mnikowskiej. Krótka, łatwa ścieżka dostępna dla każdego. I dla tego co porusza się na własnych nogach, jak i dla tego na wózku.
Wczesną wiosną skały nie ukrywają się w gąszczu zieleni.
Potok Sanka cicho szumi.
A pierwsze kwiaty szybko rzucają się nam w oczy.
Pojawili się też pierwsi amatorzy kąpieli słonecznych ;)
A temu wszystkiemu ze spokojem przygląda się Matka Boża Skalska
***
Czy taki dzień warto poświęcić na zakupy i wędrówki po galeriach handlowych?
Ano można było zabrać rodzinkę na wycieczkę w okolice Krakowa. Na przykład do Doliny Mnikowskiej. Krótka, łatwa ścieżka dostępna dla każdego. I dla tego co porusza się na własnych nogach, jak i dla tego na wózku.
Wczesną wiosną skały nie ukrywają się w gąszczu zieleni.
Potok Sanka cicho szumi.
A pierwsze kwiaty szybko rzucają się nam w oczy.
| Zawilce |
| Dzwonki |
| Fiołki |
A temu wszystkiemu ze spokojem przygląda się Matka Boża Skalska
***
Czy taki dzień warto poświęcić na zakupy i wędrówki po galeriach handlowych?
środa, 21 marca 2018
Pierwszy dzień wiosny 2018
Pierwszy dzień wiosny AD 2018.
Tyle śniegu w mojej okolicy nie było przez całą zimę, która niby właśnie odeszła.
Niestety muszę w domu przedłużyć sezon grzewczy i zwiększyć emisję CO2. Bo mi w chałupie efekt cieplarniany zanika i dzieci by mi zmarzły.
Na szczęście śnieg ma jedną zaletę. Jak leży na dachu, to w domu jest tak przyjemnie cicho.
A i dywany wytrzepię na śniegu. Świetny, naturalny, 100% ekologiczny sposób na czyszczenie dywanów.
Tyle śniegu w mojej okolicy nie było przez całą zimę, która niby właśnie odeszła.
Niestety muszę w domu przedłużyć sezon grzewczy i zwiększyć emisję CO2. Bo mi w chałupie efekt cieplarniany zanika i dzieci by mi zmarzły.
Na szczęście śnieg ma jedną zaletę. Jak leży na dachu, to w domu jest tak przyjemnie cicho.
A i dywany wytrzepię na śniegu. Świetny, naturalny, 100% ekologiczny sposób na czyszczenie dywanów.
Subskrybuj:
Posty (Atom)



